REKLAMA
Pełna wersja
REKLAMA
ūOłYNIA
2023.02.01 14:33 | aktualizacja: 2023.02.01 14:35

Znęcał się nad rodziną

W poniedziałek dozorem policyjnym, zakazem zbliżania oraz nakazem opuszczenia miejsca zamieszkania został objęty 47-letni mieszkaniec gminy Żołynia. Mężczyzna usłyszał również zarzut znęcania się nad rodziną, za które grozi mu teraz nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Znęcał się nad rodziną

Łańcuccy policjanci wielokrotnie kierują wnioski do sądu, które poparte przez prokuraturę pozwalają na zastosowanie wobec sprawców przemocy: nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych, dozoru policyjnego czy też tymczasowego aresztowania. Dzięki środkom zapobiegawczym często, już na etapie postępowanie przygotowawczego, udaje się przeciwdziałać przemocy, a sprawcy nie czują się bezkarni.

Zjawisko przemocy domowej jest jednym z podstawowych zagrożeń dla rodziny. Sprawca, wykorzystując przewagę siły, działa przeciwko innym domownikom, naruszając ich prawa i dobra osobiste, powodując cierpienie i szkody. Bardzo często świadkami, a także ofiarami przemocy są dzieci. Aby zapobiec kolejnym aktom przemocy domowej koniczne jest izolowanie sprawców od ich ofiar.

W poniedziałek dozorem policyjnym, zakazem zbliżania oraz nakazem opuszczenia miejsca zamieszkania został objęty 47-letni mieszkaniec gminy Żołynia. Mężczyzna usłyszał również zarzut znęcania się nad rodziną, za które grozi mu teraz nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że aktualnie obowiązujące przepisy prawa pozwalają skutecznie chronić osoby, które dotknięte są przemocą w rodzinie. Dzięki stosowaniu środków zapobiegawczych już na etapie postępowanie przygotowawczego udaje się zatrzymać spiralę przemocy, a sprawcy nie czują się bezkarni.

Pamiętajmy również, że pomoc można uzyskać nie tylko od funkcjonariusza policji, ale również w instytucjach i organizacjach udzielających pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, w tym prowadzących oddziaływania korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

Na terenie powiatu łańcuckiego są to następujące instytucje:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łańcucie
ul. Piłsudskiego 9
37-100 Łańcut
mops-lancut@onet.pl
Pomoc psychologiczna, prawna.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie
ul. Piłsudskiego 70/5
37-100 Łańcut
17 225 80 28
pcprwlancut@poczta.onet.pl
Porady prawne, konsultacje psychologiczne, pedagogiczne, pomoc doradcza i informacyjna.

Urząd Gminy Łańcut
ul. Mickiewicza 2a
37-100 Łańcut
17 225 66 57
gkrpa@gminalancut.pl
Punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych i ich rodzin.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie
ul. Piłsudskiego 70/5
37-100 Łańcut
Tel. 17 225 69 69, 17 225 80 28
e-mail: pcprwlancut@poczta.onet.pl

Przypominamy, że na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie znajduje się aktualny wykaz instytucji i organizacji udzielających pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie na terenie województwa podkarpackiego.

KPP Łańcut/Red
KPP Łańcut/Red dodany 1 lutego 2023
 
Odsłon: 12877

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Wnioski Czyste Powietrze | Audyty Energetyczne