Pełna wersja |
Do zdarzenia doszło wczoraj około godz. 8. Przed oznakowanym przejściem dla pieszych zatrzymał się samochód, aby przepuścić idące do szkoły dzieci. Gdy uczniowie znajdowali się na pasach, kobieta kierująca mazdą ominęła pojazd stojący przed przejściem i z dużą prędkością przejechał obok dzieci.
O całym zdarzeniu jeden z rodziców powiadomił dyrekcję szkoły, która przekazała informację policji. Funkcjonariusze szybko ustali tożsamość kierującej mazdą, którą okazała się 35-letnia mieszkanka naszego powiatu. Kobieta została ukarana przez policjantów mandatem oraz punktami karnymi.
Na szczęście tym razem nie doszło do tragedii. Pamiętajmy jednak, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Zabronione jest wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, jak również omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się, w celu ustąpienie pierwszeństwa pieszemu.
Jednocześnie Policja apeluje do rodziców, którzy samochodami przywożą dzieci do szkoły, aby zatrzymywali pojazdy w miejscach do tego wyznaczonych. Nieprawidłowo parkując, czy zatrzymując samochód przed szkołą, ograniczamy widoczność i utrudniamy ruch zarówno innym kierującym, jak i pieszym. Tym samym stwarzamy zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla dzieci idących do szkoły.
PiotrN | Oceniano 5 razy +3
Cytowany artykuł w praktyce odnosi się do kolizji drogowej. W tym przypadku nie doszło do kontaktu fizycznego między pieszym a pojazdem. Poza tym o zakazie prowadzenia pojazdów w § 3 orzeka sąd nie policja. Ja też jestem za tym, żeby za takie wykroczenia zabierać uprawnienia. Ale niestety nie jest to takie proste, bo o zatrzymanym przez policjanta dokumencie itak decyduje później sąd.
|
Miron | Oceniano 9 razy +7
Bardzo proszę. Prawo o ruchu drogowym:
Art. 86. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym,podlega karze grzywny. § 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Najważniejsze, że nikomu nic się nie stało, a nagłośnienie tematu sprzyja refleksji dla tej kobiety, dla mnie czy dla Ciebie. Gdyby Twoje dzieci szły przez pasy w tym przypadku, to sądzę, że byś żądał zastosowania § 3. Dlatego nie jest źle, że tylko punkty i mandat. |
PiotrN | Oceniano 4 razy -2
Jak to takie proste to podaj podstawę prawną, która pozwala policjantowi w tym wypadku zatrzymać prawo jazdy.
|
Miron | Oceniano 11 razy +3
A na takiej, że jest monitoring i widać zachowanie kierowcy. Proste. Można się zapomnieć, ale wyprzedzanie samochodu stojącego przed przejściem dla pieszych jest próbą morderstwa osób trzecich. Należy się cieszyć, że sytuacja skończyła się tylko mandatem i punktami karnymi, a nie dramatem tej kobiety i dzieci idących do szkoły. Ta kobieta i kasę i punkty przeboli, a po czasie zapomni. Gdyby ktoś zginął trauma zostaje na całe życie.
|
PiotrN | Oceniano 8 razy 0
A na jakiej podstawie policjanci mieli tej kobiecie zabrać prawo jazdy?
|
ania1111 | Oceniano 15 razy -11
prawo jazdy zabrac, musiała pewnie policjantom...
|