Pełna wersja |
Powstały cztery rabaty w przyszkolnym ogrodzie: wiosna, lato, jesień i zima obsadzone roślinami zgodnie z ich okresami kwitnienia i kolorystyką. Ponadto powstała stacja meteorologiczna wyposażona w klatkę meteorologiczną, termometry, deszczomierz, barometr, higrometr, wiatromierz oraz plansze dydaktyczne ze zdjęciami roślin i zjawisk atmosferycznych. Z racji tego, iż szkoła posiada własne obserwatorium astronomiczne i by zachować spójność z tym miejscem, w słonecznej części ogrodu powstało stanowisko do odmierzania czasu na podstawie zmiany pozycji Słońca, czyli zegar słoneczny. Dodatkowym wyposażeniem są tabliczki z datami rozpoczęcia kalendarzowych pór roku.
Zaplanowane zostało również stanowisko pod nasadzenia różnorodnych krzewów wraz z tabliczkami informacyjnymi oraz własnoręcznie zrobione przez uczniów karmniki. Zostało również zagospodarowane miejsce, w którym są przekroje pni drzew służące do nauki obliczania ich wieku.
Dla uczniów najmłodszych zostało utworzone specjalne poletko doświadczalne pod uprawę roślin jednorocznych tj: pietruszka, bazylia, koper, rzodkiewka czy sałata. W ramach projektu został również zorganizowany wyjazd dzieci do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krośnie w celu zapoznania się z pracą meteorologów oraz obejrzenia profesjonalnej stacji meteorologicznej. W cały projekt zostali włączeni członkowie Stowarzyszenia, nauczyciele, uczniowie wraz z rodzicami a także mieszkańcy Czarnej.
Od tej pory uczniowie mogą cieszyć się pięknym ogrodem oraz mają możliwość własnych pomiarów pogody.