Pełna wersja |
Mierzenie boiska do gry w piłkę nożną, obliczanie pola, obwodu oraz rysowanie w skali podczas zajęć sportowych na boisku Orlik w Czarnej oraz obliczanie wartości energetycznej sporządzonych przez siebie potraw i wypieków w kształcie figur płaskich i przestrzennych, a także obliczanie ich masy w trakcie warsztatów z gastronomii - to tylko niektóre punkty scenariusza projektu, który jako jeden z pięciu na Podkarpaciu otrzymał dofinansowanie Fundacji mBanku.
- Nasze Stowarzyszenie od zawsze swoją działalnością aktywnie wspiera rozwój dzieci i młodzieży z terenu gminy Czarna, a także lokalną społeczność w zakresie szeroko rozumianej kultury i sportu. Projekt, który realizujemy w ramach programu "mPotęga", dofinansowany przez Fundację mBanku oraz przez nasze Stowarzyszenie, ma na celu pokazanie istnienia matematyki w życiu codziennym, a przede wszystkim w kuchni i sporcie. Poprzez realizację takiego przedsięwzięcia chcemy rozwijać u dzieci zainteresowanie matematyką, kreatywność i wyobraźnię - mówi Iwona Międlar nauczyciel matematyki w Zespole Szkół w Czarnej oraz wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Wiedzy i Rozwoju WiR Kopernik. - Jako nauczyciel wiem, że matematyka jest takim przedmiotem, w którym metody nauczania są bardzo ważne, bo sprzyjają rozwijaniu samodzielnej pracy, uczą stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi. W naszej szkole spotykamy się z bardzo kreatywnymi uczniami, o czym świadczy chociażby zainteresowanie projektem, którzy pragną przeżyć ciekawą przygodę z matematyką, i którzy poprzez "wyjście" ze szkolnej ławki chcą poznać jej praktyczne zastosowanie. To właśnie z myślą o nich napisałam ten projekt - dodaje Iwona Międlar.
Zwieńczeniem inicjatywy będzie autorski zbiorek zadań tekstowych związanych z kuchnią i sportem, które ułożą młodzi odkrywcy oraz rodzinny turniej o tytuł mistrza "Tęgiej głowy i szybkiej nogi".
Projekt potrwa do połowy grudnia i skierowany jest do uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej w Czarnej. W naszej galerii zdjęcia z pierwszych spotkań na Orliku.