Pełna wersja |
Prace konserwatorskie obejmą w sumie 73 pomieszczenia, a także 18 mebli.
- Głównym celem projektu jest ochrona i wzrost dostępności materialnego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego Muzeum-Zamku w Łańcucie. Przede wszystkim chcemy poprawić efektywność energetyczną zamku poprzez ocieplenie stropów, przez które uciekało najwięcej ciepła. Chcemy również przywrócić niegdysiejszą świetność pomieszczeniom głównie na drugim piętrze, ale także mocno już wyeksploatowanej Sali balowej, Galerii Rzeźb czy Salonowi Kolumnowemu - na pierwszym piętrze - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie Wit Wojtowicz.
Dzięki tym pracom, będzie możliwe zwiedzanie, zamkniętych dotychczas dla turystów, pomieszczeń znajdujących się na II piętrze.
- Na drugim piętrze chcemy również urządzić pracownię edukacyjną dla osób młodych, starszych, dla szkolenia przewodników, a także dla spotkań z muzealnikami, podobnych jak Muzeum-Zamek w Łańcucie, muzeów - zapowiedział dyr. Wojtowicz.
Ważnym działaniem w ramach projektu pn. “Ochrona i udostępnienie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II)" będzie również gruntowny remont dachu budynku Zamku. Aktualnie trwają prace w skrzydle południowym. Projekt zakłada także dygitalizację wnętrz zamku, parku, kolekcji naczyń toaletowych i kuchennych obejmujących ponad 500 egzemplarzy.
Niespotykane odkrycie
Podczas prac remontowo-konserwatorskich dachów odkryte zostały przypadkowo, stosunkowo dobrze zachowane polichromowane belki i deski z dawnych stropów Zamku, pochodzące jeszcze z I połowy XVII w.
- Jest to kłopot, ale i radość. Kłopot - bo roboty muszą przebiegać nieco inaczej, niż wcześniej zaplanowano, natomiast radość - bo mamy coś zupełnie wyjątkowego. Belki najprawdopodobniej zostaną zabezpieczone, zakonserwowane i pozostaną na miejscu, tam gdzie były przez te lata, zaś deski będziemy eksponować w jednym z pomieszczeń już poza ekspozycjami - tłumaczył Wojtowicz.
Odnową wnętrz zajmą się: konsorcjum firm AC Konserwacja Zabytków Piotrowski Kosakowski Sp. J. z Krakowa i RESTAURO Sp. z o. o. z Torunia oraz konsorcjum firm ART FORUM Bożena Boba-Dyga z Krakowa i KONSERWACJA ZABYTKÓW Sabina Szkodlarska z Zabierzowa.
Projekt realizowany jest z partnerem norweskim: Bygningsvernsenteret i Aust-Agder i został dofinansowany w kwocie 16 033 821 zł z funduszy EOG i funduszy norweskich. Całkowity koszt inwestycji to 23 165 176 zł. Renowacje potrwają do końca stycznia 2016 r.