Pełna wersja |
Na kwiecień 2016 roku zaplanowano zakończenie wszystkich prac remontowo-konserwatorskich na II piętrze łańcuckiego zamku.
Obecnie zabytkowe apartamenty odzyskują świetność sprzed lat. Wykonywane w ramach prac odkrywki stratygraficzne pozwoliły odsłonić wcześniejsze dekoracje i przywrócić apartamentom wygląd z czasów międzywojennych. W niektórych pomieszczeniach zmieniony został kolor ścian (np. w Korytarzu Zachodnim - z zieleni na róż pompejański), w innych pozbyto się warstwy powojennej farby olejnej i odkryto piękne zdobienia ścienne. Konserwatorzy rekonstruują fragmenty tapet i tkanin, a te wiekowe czyszczą i zabezpieczają. Podczas prac dbają również o to, by sięgać po tradycyjne techniki konserwacji.
W ramach projektu zabiegom konserwatorskim poddane zostanie ponad 120 sztuk mebli. Zakres prac obejmuje, m. in., mycie i czyszczenie drewna, odtworzenie brakujących detali, impregno-wanie, politurowanie ręczne, naprawę konstrukcji czy scalanie kolorystyczne. Wykonawca tego zadania zostanie wyłoniony w we wrześniu.
Efekty projektu "Ochrona i udostępnienie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II)" to otwarcie dla turystów nowej trasy zwiedzania, prowadzącej przez wybrane apartamenty II piętra Zamku, gruntowny remont dachu budynku Zamku, nowe przestrzenie na cele edukacyjno-kulturalne oraz zdigitalizowanie będących w posiadaniu Muzeum zbiorów naczyń kuchennych i toaletowych.
Projekt realizowany z partnerem norweskim: Bygningsvernsenteret i Aust-Agder i został dofinansowany w kwocie 13 058 822 zł z funduszy EOG i funduszy norweskich. Całkowity koszt inwestycji to 18 860 176 zł.