![]() |
Pełna wersja |
Do pierwszego zdarzenia doszło około godz. 13.45, na oznakowanym przejściu dla pieszych w Łańcucie. Wzdłuż drogi krajowej nr 94, po ścieżce rowerowej, hulajnogą elektryczną poruszała się 13-letnia mieszkanka gminy Łańcut. Nastolatka przewoziła jednośladem 12-letnią pasażerkę. W kierunku Przeworska, pojazdem marki Skoda, poruszał się 65-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego.
Jak wstępnie ustalili policjanci, do zderzenia pojazdów doszło, kiedy kierująca hulajnogą przejeżdżała przez przejście dla pieszych, wjeżdżając na nie od strony Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łańcucie. W wyniku zdarzenia ranne zostały obie nastolatki, które trafiły do szpitala. Zarówno one, jak i mężczyzna kierujący skodą byli trzeźwi. [ O wypadku informowaliśmy wczoraj w art: Potrącenie 12 i 13-latki na przejściu ]
"Rower kontra hulajnoga"
Dwie godziny później doszło do kolejnego zdarzenia, w którym ranna została kolejna nastolatka. Do wypadku doszło przy ul. Kochanowskiego. Na hulajnodze elektrycznej, po chodniku poruszała się 16-letnia mieszkanka Łańcuta. Z przeciwnego kierunku, również chodnikiem, jechał rowerzysta. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podczas wymijania się jednośladów doszło do kontaktu między pojazdami. W wyniku zdarzenia kierująca hulajnogą upadła na chodnik. Kierujący rowerem zatrzymał się, jednak po chwili odjechał. Ranna nastolatka trafiła do szpitala, była trzeźwa. Na miejscu wypadku policjanci wykonali oględziny i sporządzili dokumentację niezbędną do wyjaśnienia wszystkich okoliczności tego zdarzenia.
Hulajnoga elektryczna jest coraz popularniejszym środkiem transportu, szczególnie wśród młodych ludzi. Pamiętajmy jednak, że nie jest to zabawka, a korzystając z niej musimy przestrzegać obowiązujących w tym zakresie przepisów ruchu drogowego:
Dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie mogą jeździć wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Natomiast dzieci i młodzież w wieku 10 - 18 lat, aby poruszać się tym jednośladem, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
Pamiętajmy także, że kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku jazdy. W przypadku ich braku, może korzystać z jezdni, jeśli dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h. Natomiast jazda chodnikiem jest dozwolona tylko w wyjątkowych przypadkach - gdy brak jest drogi rowerowej, a prędkość na jezdni przekracza 30 km/h. Wówczas należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.
Zabronione jest także prowadzenie hulajnogi pod wpływem alkoholu, przewożenie pasażerów, zwierząt lub przedmiotów oraz korzystanie z telefonu wymagającego trzymania go w ręku podczas jazdy.