REKLAMA
Pełna wersja
REKLAMA
KRZEMIENICA
2024.10.30 15:10 | aktualizacja: 2024.10.30 15:12

"Podróż na styku dwóch światów"

"Każdemu twórczemu procesowi towarzyszy pewna myśl, która wyprzedza stworzenie, ale co dość oczywiste, sama w sobie nim nie jest. Pomysł musi się urzeczywistnić jako byt w materii, która często staje do niego okoniem, trzeba się nagle oswajać w umiejętnościach, które nie przystają do tego co chcieliśmy przekazać, pędzel napotyka opór płótna, idea się wypacza, ręka zbacza a obraz nabiera nowej jakości odbiegając od pierwotnego zamysłu. To tam właśnie powstaje sztuka, na styku tych dwóch światów, sceny wewnętrznej idei i zewnętrza. Bogactwo duchowe doświadczane z chwilą otwarcia się na to, co jeden z mistyków i filozofów średniowiecza Mistrz Ekhart, określił Boskim pierwiastkiem tworzenia, a dziś jesteśmy skłonni nazywać intuicją, pozwala sięgać dalej, przekraczać oswojone granice i odkrywać nowe światy, jakich istnienia nawet nie przeczuwaliśmy."
"Podróż na styku dwóch światów"

Tak o procesie rodzenia się sztuki mówi Bartosz Nalepa - kurator wystawy, której wernisaż odbył się w ostatnią sobotę w Ośrodku Kultury w Krzemienicy. Wystawa prezentująca efekty warsztatów artystycznych prowadzonych przez samego artystę, a także warsztatów i plenerów malarskich prowadzonych przez Ninę Zielińską - Krudysz oraz Mateusza Kota zaskoczyła obecnych swoją niebanalną formą. Prace 120 uczestników spotkań - młodych, niczym nie skrępowanych artystów, zostały zaprezentowane z użyciem światła i dźwięku, od animacji 3D, artwideo po tradycyjne formy ekspozycji. Wystawę można oglądać do 15 listopada.

Wernisaż poprzedził spektakl multimedialny w formie performance z elementami mappingu scenicznego, pantomimy i żywych obrazów, przygotowany i wspólnie wyreżyserowany przez Natalię Kozę, Bartosza Nalepę i Jakuba Hadera. Był to niemal mistyczny pokaz kobiecej siły i momentu wyzwolenia, prezentujący jednocześnie interpretacje jednych z najważniejszych obrazów w dziejach sztuki.

Ten niesamowity wieczór był podsumowaniem projektu "Na styku dwóch światów - artystyczna podróż przez dzieje malarstwa", realizowanym przez GOKiR w Czarnej od maja br. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenie było Województwo Podkarpackie.

red.
red. dodany 30 października 2024
 
Odsłon: 5973

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Wnioski Czyste Powietrze | Audyty Energetyczne