Pełna wersja |
Debata dotycząca cyberbezpieczeństwa młodzieży, odbyła się w ramach cyklu spotkań "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ". Organizatorem spotkania była Komenda Powiatowa Policji w Łańcucie, przy współpracy z Młodzieżową Radą Powiatu Łańcuckiego. Wśród poruszanych kwestii znalazły się m.in. cyberprzemoc czy prawo do ochrony wizerunku.
Spotkanie rozpoczął Adam Majcher przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu Łańcuckiego, który przywitał uczestników debaty i przedstawił prelegentów, mających zabrać w niej głos. Następnie, kom. Wojciech Paterek Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie, omówił podejmowane przez łańcuckich policjantów, działania w zakresie bezpieczeństwa młodzieży.
Po nim, st. asp. Adrian Panek - funkcjonariusz Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologi, przybliżył odpowiedzialność prawną młodzieży oraz algorytm postępowania w przypadku styczności ze sprawcą jak też ofiarą cyberprzemocy.
Następnie głos zabrały uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie. Julia Majba wygłosiła referat na temat internetowego hejtu, natomiast Oliwia Przybyło omówiła zagadnienie dotyczące prawa do rozpowszechniania wizerunku.
O przeciwdziałaniu cyberprzemocy mówili także: Tadeusz Pasieczny - Naczelnik Wydziału Edukacji i Sprawa Społecznych Starostwa Powiatowego w Łańcucie, Mariusz Duliban - nauczyciel II LO w Łańcucie oraz Karolina Pill - Sowa Radna Miasta Łańcuta.
Kolejnym punktem debaty była dyskusja. Funkcjonariusze odpowiadali na pytania oraz odnosili się do uwag zgłaszanych przez jej uczestników. Wszystkie uwagi, czy propozycje zostaną wykorzystane przez policjantów w czasie codziennych służb, a wnioski przeanalizowane.
Na zakończenie spotkania uczestników poproszono o wypełnienie anonimowej ankiety. Jej wyniki pozwolą na lepsze organizowanie podobnych przedsięwzięć w przyszłości, jednocześnie wskażą kierunki i problemy, które należy wziąć pod uwagę w realizacji bieżących zadań.