Pełna wersja |
- Jesteśmy w trakcie zmagań z kolejną falą zachorowań na COVID-19. Aby ułatwić przede wszystkim białemu personelowi walkę ze skalą zachorowań w naszym regionie, realizujemy stałe dostawy sprzętowe z Agencji Rezerw Strategicznych. W tym tygodniu kolejne podmioty lecznicze tj. Centrum Medyczne w Łańcucie, Szpital Specjalistyczny w Jaśle, Kliniczny Szpital Nr 1 w Rzeszowie, Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie, Szpital Specjalistyczny w Brzozowie - zostały zaopatrzone w niezbędny sprzęt. Do szpitali trafiły respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne oraz centrala monitorującą kardiomonitora. Bieżąca dostawa trwa adekwatnie do zgłaszanych potrzeb - powiedziała wojewoda Ewa Leniart. Dodała również, że wkrótce - w związku ze zwiększoną liczbą łóżek covidowych, które będą utworzone w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie - ta jednostka otrzyma dodatkowe respiratory i kardiomonitory.
W dniach 24 - 26 br. został przekazany sprzęt medyczny dla 5 szpitali województwa podkarpackiego:
- Kolejne ważne działanie to inicjatywa przekazania do jednostek samorządy terytorialnego - za pośrednictwem Państwowej Straży Pożarnej przy włączeniu się do dystrybucji 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej - maseczek jednorazowych, które trafią do każdego mieszkańca naszego regionu. W tej chwili otrzymaliśmy pierwszą partię maseczek chirurgicznych w liczbie 1 275 tys. sztuk z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Trafią one w pierwszej kolejności do tych powiatów, gdzie współczynnik zapadalności jest największy - mówiła wojewoda.
Docelowo województwo podkarpackie otrzyma 8 500 000 szt. maseczek chirurgicznych z przeznaczeniem po cztery maski na mieszkańca województwa powyżej 4 roku życia.
O zaangażowaniu służb w walkę z pandemią mówili podczas dzisiejszej konferencji prasowej podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec oraz ppłk Tomasz Poninkiewicz, zastępca dowódcy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Działania strażaków i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej od samego początku trwania epidemii polegały na pomocy mieszkańcom regionu - były to m. in. dowozy osób starszych do punktów szczepień, dystrybucja materiałów informacyjnych, środków ochrony osobistej i dezynfekcji, działania związane z pobieraniem wymazów (ponad 20 tys. wymazów wykonanych przez żołnierzy WOT), wspieranie Policji w kontroli kwarantanny, pomoc udzielana kombatantom i osobom starszym.