Pełna wersja |
REDAKCJA: Panie Jakubie, akcja Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje jest już dziś marką, która jest rozpoznawalna w obrębie całego kraju. Skąd wziął się pomysł?
Jakub Janiszewski: W 2007 roku, po kilku tragicznych zdarzeniach z udziałem moich znajomych, wspólnie z rodzicami doszliśmy do wniosku, że niezwykle ważne jest propagowanie bezpiecznego stylu zachowania, szczególnie podczas wakacyjnego wypoczynku. Wtedy jeszcze mało mówiono o zagrożeniach wynikających z zażywania narkotyków czy picia alkoholu. Mało popularna była nauka pierwszej pomocy. W pierwszych 3 latach zorganizowaliśmy festyny w kilku miastach w województwie kujawsko - pomorskim. W 2011 roku postanowiliśmy poszerzyć zasięg naszej Akcji, tak aby dotrzeć z przekazem do jak najszerszej grupy młodych ludzi i ich rodziców czy opiekunów. Dziś akcja " Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje" ma już zasięg ogólnopolski. W tym roku zorganizowaliśmy 27 festynów na terenie całego kraju. Liczba odbiorców przekroczyła 300 tysięcy osób. Obecnie pojawiło się kilka podobnych przedsięwzięć, które często konkurują z naszą akcją. Dla nas jednak to dobra informacja. Po pierwsze konkurencja zawsze powoduje mobilizację i wprowadzanie innowacji, a po drugie tego typu przedsięwzięć ratujących być może wiele istnień ludzkich, nigdy za wiele.
R: A jak wyglądają organizowane przez Was festyny?
JJ: W większości miejscowości dołączamy swój program do organizowanej już imprezy, np. dni miast czy dni powiatu, ze względu na możliwość zwiększenia liczby odbiorców. Wtedy prezentujemy pokazy Państwowej Straży Pożarnej, w tym pokaz sprzętu, pokaz rozcinania wraku pojazdu, pokazy Policji, w tym pokaz tresury psów. Najważniejszym punktem jest oczywiście pokaz i nauka pierwszej pomocy. Aby zachęcić, obecne na festynie, osoby do nauki resuscytacji, za prawidłowe jej wykonanie każdy z uczestników otrzymuje atrakcyjną nagrodę. Zazwyczaj przedstawiamy także ofertę programów artystycznych, które mają nie tylko charakter rozrywkowy, ale przede wszystkim edukacyjny.
Dobrym przykładem jest finał naszej akcji "Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje", który miał miejsce 28 września w Łańcucie. Tego dnia odbyły się pokazy Państwowej Straży Pożarnej, pokazy Policji, pokaz i nauka pierwszej pomocy, gry i konkursy z nagrodami. Gwiazdą wieczoru, przyciągającą nie tylko młodzież, ale też rodziców był Andrzej Rosiewicz. Tu, dzięki wsparciu pana starosty, a także partnerów takich jak Sieć Sklepów Biedronka, Grupa Energa, Krajowa Spółka Cukrowa a także Exatel, mogliśmy zaprosić Andrzeja Rosiewicza, którego wspaniały występ mieliśmy okazję podziwiać.
R: Czy planuje Pan dalej przeprowadzać tego typu akcje? Może są jakieś nowe pomysły?
JJ: Tak, oczywiście. W przyszłym roku planuję przekroczyć liczbę 30 festynów. Natomiast w tym roku, w październiku, będzie kontynuowana nasza akcja pod nazwą "Bezpieczna Droga do Szkoły".
R: Jakie są jej założenia?
JJ: "Bezpieczna Droga do Szkoły" (www.facebook.com/bezpiecznaDrogadoSzkoly?fref=ts) to kontynuacja akcji "Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje", jednakże nie są już to imprezy plenerowe. Tu skupiamy się na profilaktyce. W szkołach i przedszkolach organizujemy pokazy z nauką pierwszej pomocy, rozdajemy odblaski, aby dzieci mogły czuć się bezpiecznie w drodze do szkoły i do domu. Policjanci i psychologowie współpracujący z nami opowiadają o zagrożeniach wynikających z brania różnych używek. W tym roku postanowiliśmy, że nasza akcja zostanie przeprowadzona w kilku szkołach, ośrodkach wychowawczych i przedszkolach na terenie województwa podkarpackiego.
Więcej informacji o akcji na stronach (www.bezpiecznewakacje.eu) ( www.facebook.com/BezpieczneIEkologiczneWakacje?fref=ts )