Pełna wersja |
Występy małych artystów, konkurs historyczny "przedwczoraj w Czarnej, gra w chińczyka o Puchar Sołtysa, pokaz strażacki czy koncert zespołu DOC. to atrakcje wczorajszego Pikniku Rodzinnego.
Kilka faktów z historii wsi podaje sołtys Czarnej Maria Kiwała-Barnat:
"Zapewne pierwsi nowo osiadli tutaj mieszkańcy - rolnicy, bartnicy, byli ludźmi odważnymi, nie obawiającymi się trudnych warunków życia i gospodarowania w puszczy i na terenach piaszczystych karczunków, wśród rozlewisk Wisłoka i Czarnej. Szybko uświadomili sobie podobieństwo trudności, zagrożeń, a zatem potrzebę wzajemnej pomocy, wspólnotowego działania. Właśnie ta świadomość wspólnych problemów zaowocowała wspólną nazwą "Czarna pod borem" dla tutejszych mieszkańców pierwszych puszczańskich osad Podboru, Zawodzia i Skotnika. Nazwa ta przetrwała do I wojny światowej.
Wiele dokumentów lokacyjnych poginęło w wyniku pożarów, najazdów i innych zawirowań dziejowych. Ścisła data powstania wsi Czarna pozostaje nierozpoznawalna. Do roku 1562 Czarna była już zagospodarowaną i, jak na ówczesne warunki, dużą wioską liczącą 56 zagród z około 390 mieszkańców. Prawdopodobnie swoje istnienie Czarna rozpoczęła na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych jeszcze w XV wieku, około 1490 roku.
Jednak jako oficjalną datę lokowania wsi Czarna uznaje się datę wystawienia Aktu Lokacyjnego na prawie magdeburskim w 1562 r, (pisanego w ówczesnym obowiązującym języku, tzn. po łacinie)".
~ Przemek | Oceniano 4 razy +2
Bo w powiecie Łańcuckim są pomniki:)
|
~ bingo | Oceniano 1 raz +1
Dlaczego w powiecie łańcuckim nie ma zabaw ?????? wczoraj w Czarnej zabawa do 0:00 i do chałupy hahahaha
|