Pełna wersja |
Tegoroczne uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele w Budach Łańcuckich, po której miała miejsce nawiązująca do odzyskania niepodległości, emocjonująca część artystyczna w dziecięcym wykonaniu. Następnie uczestnicy marszu udali się na pobliski cmentarz, gdzie zgromadzili się na chwilę przy grobie Teofila Szumańskiego - wybitnego, ale niestety zapomnianego kartografa. Z jego postacią zapoznał zgromadzonych Waldemar Ostrowski, który podkreślił zasługi zmarłego dla polskiej kartografii. Uczestnicy patriotycznego pochodu udali się potem do odległej o ponad 3 km "Księżej Góry". Podczas krótkiego postoju Waldemar Ostrowski zapoznał wędrowców z działaniami prowadzonymi przez Obwód Łańcut AK w czasie akcji "Burza". Na miejscu prowadzący gawędę historyczną przedstawił znaczenie "Księżej Góry" dla realizacji zadań podziemia. Przy kapliczce złożono wiązanki kwiatów, honorową asystę zapewnili członkowie GRH "Ordon". Pochodowi oraz uroczystości przy "Księżej Górze" towarzyszyły znane pieśni partyzanckie. Na zakończenie organizatorzy zaoferowali wszystkim uczestnikom marszu tradycyjny wojskowy posiłek - grochówkę.
W konspiracji wojskowej uczestniczyło wielu mieszkańców Bud Łańcuckich oraz Korniaktowa. W pobliskich lasach prowadzono kursy podoficerskie AK. Z rejonu "Księżej Góry" w kwietniu 1944 roku wyruszyli do zbrojnej, szkoleniowej wyprawy nad rzekę San żołnierze z oddziału dowodzonego przez por. Emila Pudłę ps. "Łukasz". Następnie zgromadzili się tutaj ochotnicy należący do oddziału partyzanckiego AK o kryptonimie "Prokop", którzy wzięli udział we mszy świętej zorganizowanej 20 maja 1944 roku. Oddział ten wyruszył za rzekę San, a po jego przekroczeniu stacjonował w lasach w rejonie Kuryłówki i stamtąd prowadził działania bojowe. Już w sierpniu tego roku w rejonie "Księżej Góry" rozlokowały się przybyłe z rejonu Lwowa oddziały Armii Krajowej. Przygotowywały się one do udzielenia pomocy Powstaniu Warszawskiemu. Podjęto nawet próbę przedostania się do walczącej stolicy, jednak wysiłki te okazały się bezskuteczne.
Staraniem członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Ordon" Obwód AK Łańcut tuż obok kapliczki przy "Księżej Górze" umieszczona została przed kilku dniami tablica zawierająca najważniejsze informacje o przebiegu działań partyzanckich jednostek. Na tablicy znajdują się również koloryzowane fotografie oraz biogramy kilku powiązanych z rejonem "Księżej Góry" ważnych postaci podziemia wojskowego m. in. ks. Piotra Szkolnickiego ps, "Las", por. Józefa Puchały ps. "Lis", por. Emila Pudły ps. "Łukasz".
Udaną imprezę patriotyczną zorganizowali: GRH "Ordon" Obwód AK Łańcut, SP nr 2 im. T. Kościuszki w Korniaktowie Północnym, Rada Sołecka Korniaktowa Północnego, OSP Korniaktów Północny, Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach.
Zachęcamy do odwiedzenia "Księżej Góry" i chwili refleksji w tym historycznym zakątku.
Kazek | Oceniano 6 razy +6
Pragnę wyrazić swoje zaniepokojenie w związku z brakiem zorganizowania akademii z okazji Dnia Niepodległości przez Miejski Dom Kultury. Dzień ten jest niezwykle ważnym świętem w naszej historii, które powinno być obchodzone w sposób godny i pełen szacunku dla wszystkich, którzy walczyli o naszą wolność.
Akademia z okazji Dnia Niepodległości to doskonała okazja, aby przypomnieć mieszkańcom o znaczeniu tego dnia, a także umożliwić wspólne świętowanie, integrację społeczności lokalnej oraz kultywowanie patriotycznych tradycji. Niestety, brak takiego wydarzenia w bieżącym roku wywołuje rozczarowanie i poczucie, że nasze wartości narodowe nie są odpowiednio pielęgnowane. Zachęcam do podjęcia działań, które pozwolą na zorganizowanie podobnych wydarzeń w przyszłości. Warto zainwestować czas i środki w przygotowanie programów, które będą edukować, angażować i jednoczyć nas jako społeczność. Dzień Niepodległości zasługuje na to, by być obchodzony z należytą powagą i radością. |