Pełna wersja |
Grubościówkę można często stosować zamiast pilarek oraz frezarek. Wykorzystywana jest ona m.in. podczas produkcji mebli oraz tworzenia innych konstrukcji wykonywanych z drewna. Służy wszak do obróbki belek czy słupów.
Dzięki grubościówce można wykonywać identyczne elementy, np. deski do ogrodzeń o takich samych gabarytach, co jest istotne zwłaszcza podczas produkcji seryjnej. Co istotne, cały proces przebiega stosunkowo szybko, a to z kolei wpływa na wydajność zakładu stolarskiego.
Dodajmy, że omawiane przez nas urządzenie pozwala uzyskać deskom określoną gładkość, dzięki czemu lepiej się one prezentują. Co więcej, są one wówczas lepiej przygotowanie do dalszej obróbki i kolejnych prac, np. klejenia czy lakierowania. Ważne jest to, że grubościówki (używane i nowe) pozwalają uzyskać ten sam efekt końcowy w przypadku dwóch różnych kawałków drewna. Są w stanie obrabiać zarówno to twarde, jak i miękkie.
Warto zaznaczyć, że strugarko-grubościówki umożliwiają struganie dwóch płaszczyzn jednocześnie, co jest bardzo istotne dla tych stolarzy, dla których istotna jest maksymalna wydajność. Takie modele znajdziesz m.in. w sklepie Maszyny Juszczyn ( https://maszyny-stolarskie.com.pl/grubosciowki/ ).
Na rynku można znaleźć również urządzenie łączące grubościówkę z wyrówniarką, która pozwala dodatkowo wyrównywać krawędzie desek. Zajmuje ona jednak dużą ilość miejsca i jest droższa od omawianego przez nas urządzenia.
Przy wyborze grubościówki do drewna - używanej i nowej, najlepiej wziąć pod uwagę moc silnika - dobrze, aby była ona jak największa. Porządne urządzenia posiadają również dużą prędkość strugania oraz posuwu, dzięki czemu odpowiednio zdają egzamin w różnych warunkach, w których są wykorzystywane na co dzień.