Pełna wersja |
Według oficjalnych danych z Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w maju aż 12,5 proc. I choć jest to mniej, niż w 2022 roku, to wciąż nie ma powodów do przesadnego optymizmu. Skończenie studiów nie zapewnia dziś znalezienia pracy ? tym bardziej tej dobrze płatnej. Dla wielu osób założenie własnej firmy jest więc jedyną możliwością na to, aby uniknąć bezrobocia lub rozwinąć skrzydła i w końcu rozpocząć pracę w zawodzie.
Zarejestruj własną firmę z pomocą specjalistów: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy
Będąc zatrudnionym na etacie, przeważnie nie ma się wpływu na to, z kim dzieli się biuro. Nie zawsze udaje się też trafić na współpracowników, z którymi praca przebiega bez konfliktów i w wymarzonej atmosferze. Bycie swoim własnym szefem daje opcję otaczania się osobami, dzięki którym codzienne wstawanie do pracy nie będzie wzbudzało dyskomfortu. Przełoży się to z pewnością na lepszą motywację do działania i chęć rozwijania swojego biznesu.
Do efektywnej rekrutacji przyda się oprogramowanie pomagające w wyborze kandydata: https://firmbee.com/pl/narzedzia/program-do-rekrutacji
Elastyczność to jeden z najchętniej wspominanych atutów prowadzenia własnego biznesu. W praktyce przedsiębiorca nie zawsze może pracować wtedy, kiedy chce i gdzie chce ? zwłaszcza na początku. Własny biznes zapewnia jednak niemały komfort: jeśli chce się wyjść z pracy o godzinie 12:00, aby załatwić jakąś ważną sprawę, to nie trzeba nikogo pytać o zgodę. Nie musi się też każdego dnia tracić czasu na dojazdy do pracy na drugi koniec miasta ? można prowadzić firmę w zaciszu domowym, albo też wynająć biuro w korzystnej lokalizacji. Można także pracować w godzinach nocnych, jeśli tylko ma się chęci i taką opcję.
Osoby zatrudnione na etat nierzadko nie mogą pozwolić sobie na hobby, gdyż brakuje im na to pieniędzy, czasu i sił. W praktyce hobby może być jednak świetnym patentem na własny biznes! Realizując działalność związaną z własną pasją, robi się to, co się kocha ? zupełnie inaczej patrzy się więc na zlecenie wyjazdu w weekend w plener, jeśli jest się rozwijającym się fotografem. Zakup kolejnego komputera bądź aparatu również przestaje być tak dużym obciążeniem, albowiem można to wpisać w koszty.
Na początku do rozwoju własnej pasji we własny biznes wystarczy stworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Niezależność, jaką ona daje, jest związane z wysokim ryzykiem, wymaga wykazania się odwagą przy podejmowaniu istotnych decyzji. Jedną z nich jest wybór księgowości, zatem najlepiej zaufać komuś kto oferuje księgowość dla JDG: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-jednoosobowych-dzialalnosci-gospodarczych
Własna firma to coś, co ? w odróżnieniu od pracy na etacie bądź w korporacji ? przedsiębiorca może przekazać swoim dzieciom. Zupełnie inaczej inwestuje się w coś swój czas, pieniądze i zdrowie, jeśli ma się pewność, że robi się to dla siebie i swoich bliskich, na wiele lat. I że kiedyś będzie można być z tego zadowolonym.
Pracując na etacie, robi się ściśle określone zadania i zazwyczaj posiada się niewielkie pole manewru. Zgoła odmiennie jest w przypadku prowadzenia własnej firmy. Prowadząc własny biznes, nie wystarczy orientować się w jednym temacie ? nierzadko poza zdobywaniem umiejętności związanych z daną branżą, w której działa firma, przedsiębiorca musi znać się także na wielu innych sprawach: marketingu, zarządzaniu czasem, rachunkowości, negocjowaniu umów? Taka nauka przyda się na wiele lat! Prowadzenie własnej firmy to szansa na sprawdzenie siebie i swoich predyspozycji, a także poznanie potencjalnych słabości. Codziennie powstaje jakaś działalność ? jednym z nich pisana jest porażka, innym zwycięstwo. Każda z nich będzie jednak dla ich właścicieli fenomenalną lekcją na przyszłość i nauką na całe życie. Jeśli więc ma się pomysł na swój biznes, to nie warto go odkładać.