Pełna wersja |
W 2022 roku do konkursu "Zabytek Zadbany" zgłoszonych zostało 100 obiektów. Ponieważ 12 wniosków nie spełniło wymogów formalnych, do oceny jury przedstawiono 88 wniosków formalnych z 16 województw, spośród których wyłoniono laureatów nagród i wyróżnień w sześciu kategoriach.
Kategoria: Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem
Laureatami kategorii specjalnej dla właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem zostali ex aequo: Zamek Książ w Wałbrzychu i kamienica przy Al. Kościuszki 14 w Częstochowie.
Kategoria: Utrwalenia wartości zabytkowej obiektu
Laureat: Gmina Złoty Stok za prace przy mauzoleum rodu Guttlerów w Złotym Stoku.
Wyróżnienia:
-ratusz w Brzegu (woj. opolskie, właściciel: Gmina Brzeg),
-kościół rektorski Świętego Jana Chrzciciela w Gnieźnie (woj. wielkopolskie, właściciel: Rektorat Kościoła Świętego Jana Chrzciciela w Gnieźnie),
-budynek ptaszarni, altana nad stawem, mur ogrodzeniowy - zespół obiektów ogrodu zoologicznego we Wrocławiu (woj. dolnośląskie, właściciel: ZOO Wrocław Sp. z o.o.).
Kategoria: Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu
Laureat: Gmina Tarnów za prace przy Cmentarzu z okresu pierwszej wojny światowej w Błoniu
Wyróżnienia:
wieża widokowa wraz z otoczeniem w Cedyni (woj. zachodniopomorskie, właściciel: Gmina Cedynia),
lapidarium na dawnym cmentarzu ewangelickim w Dołujach (woj. zachodniopomorskie, właściciel: Gmina Dobra),
fort pancerny nr 52 a "Łapianka" w Krakowie (woj. małopolskie, zarządca: Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie).
Kategoria: Adaptacja obiektów zabytkowych
Laureat: Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna za prace przy kamienicy przy ul. Rycerskiej 10 w Gdańsku
Wyróżnienia:
-dom Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim (woj. pomorskie, właściciel: Gmina Miejska Pruszcz Gdański),
-synagoga w Sompolnie (woj. wielkopolskie, właściciel: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie),
-siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej w Żaganiu (woj. lubuskie, zarządca: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Żaganiu).
Kategoria: Architektura i budownictwo drewniane
Laureat: Gmina miasta Pyzdry za prace przy domu podcieniowym w Pyzdrach
Wyróżnienia:
-cerkiew greckokatolicka Świętych Kasmy i Damiana w Bartnem (woj. małopolskie, zarządca: Muzeum Dworów Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach),
-chata Jana Raka w Husowie (woj. podkarpackie, właściciel: Gmina Markowa),
-kościół parafialny Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie (woj. wielkopolskie, właściciel: Parafia Rzymskokatolicka Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie).
Kategoria: Zabytki techniki
Laureat: Spółka Stocznia Cesarska Development za prace przy dawnej remizie Stoczni Gdańskiej w Gdańsku
Wyróżnienia:
-dworzec kolejowy w Białymstoku (woj. podlaskie, właściciel: Polskie Koleje Państwowe S.A.),
-Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (woj. śląskie, właściciel: Miasto Chorzów),
-budynek A - Biała Fabryka w Łodzi (woj. łódzkie, właściciel: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi).Laureaci konkursu otrzymali tablice "Zabytku Zadbanego" do oznakowania obiektów, a wyróżnieni - dyplom. Ponadto nagrodzone zabytki będą prezentowane w wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa przekazywanych właścicielom zabytków i przedstawicielom ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego.
Zabytek zadbany - konkurs z wieloletnią tradycją
Konkurs "Zabytek zadbany" jest organizowany od 1975 roku. Jego celem jest promocja odpowiedniej opieki nad zabytkami poprzez wzorowo prowadzone prace budowlane, konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne, a także systematyczne działania na rzecz właściwego utrzymania zabytków zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.
________________________
Chata Jana Raka - Zabytek wybudowano ok 1720 r. Jest to przykład typowego, tradycyjnego budownictwa okolicy Markowej. Dom wybudowany w konstrukcji zrębowej, z wtórnie wprowadzonym tzw. owiązem, charakterystycznym dla tych okolic, zachował się jako jeden z nielicznych w miejscowości i stanowi cenny przykład ginącej architektury ludowej. Właścicielem był znany w regionie poeta - Jan Rak.
tupolef | Oceniano 1 raz -1
Nigga, please.
|