Pełna wersja |
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, a co się z nią wiąże - rozpoczęcia kryzysu migracyjnego - sytuację w rejonach przygranicznych monitorują przedstawiciele UNHCR.
- Jesteśmy przygotowani do tego, że ten proces będzie trwał długo. Wiemy, że najpewniej zaistnieje potrzeba zapewnienia większej rotacji służb, ale taki scenariusz zakładaliśmy - mówiła w rozmowie z wysokim komisarzem Ewa Leniart.
Wojewoda rozmawiała także z wójtem gminy Medyka, który zasygnalizował, że magazyny punktu recepcyjnego są wypełnione i dalsze przyjmowanie darów stwarza logistyczne kłopoty. Te same głosy płyną od samorządów, w których zlokalizowane zostały pozostałe punkty.
Najlepszą formą wsparcia uchodźców jest korzystanie z serwisu: pomagamukrainie.gov.pl. Dzięki tej platformie pomoc w sposób usystematyzowany kierowana jest we właściwe miejsce.
Granicę z Polską przekroczyło już ponad 964 tys. ludzi (dane 5.03.2022). Tylko w sobotę województwo podkarpackie przyjęło blisko 70 tys. uchodźców. Ważnym miejscem dla utrzymania płynności ruchu migracyjnego jest dworzec Przemyślu. Każdego dnia odjeżdża stamtąd kilka tysięcy osób.