Pełna wersja |
Teatr NOWA LUTNIA inicjował swoje powstanie od września 2020 r. Zaproszenie dyrektora Andrzeja Piechowskiego do współpracy Elżbiety Winiarskiej skutkowało najpierw pokazem mikołajkowym dla dzieci, a później przerodziło się w realne plany zbudowania grupy teatralnej. W wyniku ogłoszenia naboru do powstającej grupy teatralnej zaistniała możliwość rozpoczęcia zajęć z dziećmi i młodzieżą. Ale głównym celem było zbudowanie grupy dorosłych i rozpoczęcie pracy nad pierwszym projektem.
-Panująca pandemia utrudniała (i nadal nie jest łatwo) wszystkie kroki zdążające do realizacji planów, ale ostatecznie udało się. Przy wielkim wsparciu dyrekcji i pomocy wszystkich pracowników, na każdym etapie mojej realizacji tego projektu mogłam skupić się na swojej pracy. Ostrożnie zaplanowałam premierę na grudzień, a temat premiery nasunął się sam. Trudne zadanie, ponieważ to pierwsza premiera powstającego zespołu teatralnego, to również nowe osoby początkujące aczkolwiek bardzo chętne do pracy i cała logistyka organizacyjna, która ma doprowadzić do premiery. Moje założenie było takie, że ponieważ przygotowanie premiery choćby w najprostszy sposób wymaga pracy z aktorami od podstaw to zdecydowałam połączyć dwie okoliczności sprzyjające mojej pracy. Spotkałam się wcześniej z różnego rodzaju przedstawieniami z okazji świąt Bożego Narodzenia, pomyślałam, że to ważna tradycja i zdecydowałam przygotować spektakl o zwyczajach bożonarodzeniowych. Brałam pod uwagę również możliwości i dyspozycje aktorskie moich aktorów, żeby mogli odnaleźć się w swoich rolach oraz możliwości czasowe. Spotkania i próby przebiegały w specyficzny sposób, ponieważ każdy jest związany z rodziną, z obowiązkami, z pracą, ale ostatecznie wszyscy uczyliśmy się. Długie godziny, liczne obowiązki, wszystkie prace techniczne dały efekt, którym jest nasza upragniona premiera. - mówi Elżbieta Winiarska
" DAWNIEJ BYŁY TAKIE CZASY - SZOPKA" tytuł spektaklu mówiący o tradycji świąt Bożego Narodzenia, ale nie skupiający się tylko na scenach sakralnych, opowiadających o narodzinach Chrystusa, ale pokazujący zwyczaje jakie towarzyszyły tej wielkiej radości narodzin Pana. Tradycja szopki gdzie pojawiały się żywe zwierzęta sięga czasów jeszcze św. Franciszka z Asyżu, który pierwszy taką szopkę pokazał. W miarę upływu lat obrzędy kolędnicze wzbogacały się o nowe formy przedstawiania cudu narodzin. Sama szopka obnoszona po domostwach prezentowała się bardzo skromnie, z małą figurką Jezusa na odrobinie sianka. Ale samo kolędowanie to już miało charakter teatru ludowego i bardzo mocno wzbogaconego plastycznie. Głównymi bohaterami szopki były postaci Heroda, Anioła, Diabła, Czarownicy oczywiście obok Maryi i Józefa. Natomiast kolędnicy, którzy odwiedzali domostwa przebierali się w barwne charakterystyczne dla granych postaci kostiumy. Zwyczaj kolędowania w różnych rejonach miał różny charakterystyczny dobór postaci, ale wszystkie one miały jeden cel: życzenia. Potrzeba życzeń w tym okresie kolędowania miała duże znaczenie. Gospodarze oczekiwali na kolędników, przyjmowali w domach, włączali do wspólnego występu i na koniec oczekiwane życzenia pomyślności, zdrowia, urodzaju, a śpiewane żartobliwe pastorałki kończyły wizytę kolędników.
-W spektaklu wykorzystałam wiele plastycznych rozwiązań, zastosowałam maski, kostiumy kolorowe, wykorzystałam figury drewniane, które animują aktorzy. Sama akcja spektaklu ma miejsce w wiejskiej izbie, gdzie gospodynie szykując się na święta wspominają… tym samym wprowadzają widza w świat nastroju świątecznego, jednocześnie włączając się w akcję przedstawienia. Widzowie zobaczą zwyczaje kolędnicze, sceny śmierci Heroda, sceny walki o duszę Heroda między Diabłem, Śmiercią i Czarownicą. Wszystko okraszone żartobliwymi scenkami obyczajowymi i wyśpiewane w kolędach i pastorałkach. - mówi Elżbieta Winarska
Elżbieta Winiarska i zespół teatru "NOWA LUTNIA" Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie zaprasza na swoją pierwszą premierę.
W spektaklu udział biorą: Katarzyna Kluz, Marta Lekowska, Magdalena Nowak, Aurelia Piekło, Agnieszka Rozwód, Anna Sadkowska, Anna Szląskiewicz, Andrzej Gucwa, Bartłomiej Gucwa, Karol Kraus, Damian Marchel.
Scenariusz i reżyseria Elżbieta Winiarska
Scenografia : Marek Hepnar
Rzeźby, figury drewniane: Kazimierz Czapka
Muzyka: Renata Kątnik, Karolina Kowalczewska "CHIARA STUDIO"
Choreografia: Urszula Opałka
Teatr "NOWA LUTNIA " Miejskiego Domu Kultury zaprezentuje się dwukrotnie w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie. Premiera: 30.XII.21. (czwartek) o godz. 18.00, a ponownie zaprasza na otwarte przedstawienie dla mieszkańców Łańcuta: 5.01.22 (środa) o godz. 18.00. ZAPRASZAMY!!!