Pełna wersja |
Spotkanie otworzył przewodniczący Stowarzyszenia, marszałek Władysław Ortyl. Do Arłamowa przyjechało kilkudziesięciu członków gremium: prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów z Podkarpacia. Obecni byli także parlamentarzyści oraz przedstawiciele resortu finansów, Banku Gospodarstwa Krajowego, spółek Skarbu Państwa, urzędów centralnych i regionalnych.
-Bardzo się cieszę, że możemy się znów spotkać w szerokim gronie. To był trudny okres dla nas wszystkich. Mimo wielu przeciwności samorządy podkarpackie bardzo dobrze się rozwijają, aplikują o środki. Jadąc tutaj, na konferencję, właściwie z każdej strony obserwowaliśmy nowe drogi lub ich budowę. Dziś rozmawiamy o trudnych sprawach, o których dyskutuje się w przestrzeni publicznej. Wiele informacji o Polskim Ładzie w trakcie tej konferencji przedstawili eksperci, wiele wątpliwości zostało rozwianych - mówił marszałek Władysław Ortyl.
Polski Ład
Samorządowców interesowała tematyka związana z "Polskim Ładem" gdyż w przestrzeni publicznej pojawia się mnóstwo sprzecznych informacji. Na ten temat mówił Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów, który poruszył kwestię nowego systemu finansowania samorządów.
-Jednostki samorządu terytorialnego nie stracą na "Polskim Ładzie". W 2021 roku JST otrzymają dodatkowo 8 miliardów złotych, podzielonych algorytmem opartym na obiektywnych danych. Pieniądze będą mogły wydawać w tym lub przyszłym roku, zgodnie ze swoimi potrzebami. W 2021 roku samorządy otrzymają także 4 miliardy złotych na wsparcie inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Środki będą dzielone wg. algorytmu i zostaną przekazane do gmin jako uzupełnienie subwencji ogólnej - tłumaczył Czernicki. Ekspert ministerstwa w przerwie obrad, rozmawiał jeszcze w kuluarach z samorządowcami o rozwiązaniach "Polskiego Ładu" -Jeśli dochody z PIT i CIT w danym roku spadną poniżej ustalonego poziomu, samorządy otrzymają dodatkowe pieniądze w postaci zwiększonej subwencji rozwojowej. Dochody JST będą mniej podatne na wahania gospodarcze i zmiany prawne. Subwencja rozwojowa zapewni bardziej równomierne zasilenie budżetów samorządowych - mówił Łukasz Czernicki.
O założeniach tych mówił także poseł Andrzej Szlachta, który jest zastępcą przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Przedstawił wiele szczegółów związanych z pracami nad budżetem państwa na 2022 rok. O rolniczych inicjatywach mówiła z kolei poseł Teresa Pamuła m.in. o nowej ustawie, która umożliwi rolnikom w jednym ustalonym miejscu sprzedawać swoje produkty bezpośrednio klientom.
Markoo | Oceniano 2 razy +2
No wielkie słowa, wielkie kwoty... ale przecież dla przeciętnego Polaka nie liczą się jakieś wymyślone (nie boję się tego pisać!) miliony dla gminy tylko jego osobiste podatki, zwroty czy niedopłaty (raczej te drugie :( ). I o tym trzeba uświadamiać społeczeństwo jak tu: http://www.odpowiedziprawne.pl/-polski-lad-a-zmiany-w-zakresie-ulgi-na-dziecko-i-preferencyjnego-opodatkowania-malzonkow Widać że niby coś lepiej (rozliczanie z małżonkiem), ale też niekoniecznie (ulga dla dzieci). Konkrety a nie bajanie!
|
fire | Oceniano 5 razy +1
Ile to już razy ułuda milionów zł ma zastąpić biedakom chleb i godziwe warunki życia szczególnie w okresie zimy jaka się zbliża? Na jakie życie stać bezradnych biedaków utrzymujących się z głodowych zasiłków? Kiedy oni zobaczą te dziesiątki milionów, którymi bezczelnie łudzi się ich od lat? Dlaczego ich nie zapytacie o ten rzekomy cud gospodarczy? Uważajcie tylko szanowni ludzie sukcesu żeby paru rozsądnych aczkolwiek tłustych słów nie usłyszeć. Mogę zaprosić do kulturalnej dyskusji kogo chcę, ale oni nie zechcą kulturalnie debatować nad tym dlaczego traktowani są jak śmiecie i nikt się z nimi nie liczy. Może zacznijmy ich podludźmi nazywać.
|