REKLAMA
Pełna wersja
REKLAMA
KRAJ
2021.08.04 12:47 | aktualizacja: 2021.08.04 12:49

Ile może trwać umowa zawarta na okres próbny?

Zakres umowy o pracę jest dokładnie uregulowany w Kodeksie pracy. Tam również zapisane są dokładne przepisy dotyczące umowy o pracę zawartej na okres próbny. Taka umowa często jest stosowana na początku współpracy między pracodawcą a pracownikiem. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju sprawdzian dla obu stron. Pracodawca w czasie trwania okresu próbnego ma możliwość sprawdzenia, czy pracownik rzeczywiście na odpowiednie kompetencje. Dla pracownika to możliwość sprawdzenia warunków pracy.
Ile może trwać umowa zawarta na okres próbny?

Umowa o pracę na okres próbny - ile może trwać?

Umowa o pracę na okres próbny zawierana jest z nowym pracownikiem. Co ważne, taka umowa z pracownikiem podpisana może być tylko raz. Po jej upływie obie strony zdecydować muszą czy chcą dalej współpracować, czy nie. Jeśli tak, to zwykle podpisywana jest wówczas umowa na czas określony. Kodeks pracy jasno określa ile maksymalnie trwać może umowa na okres próby. Czas trwania takiej umowy nie może przekraczać 3 miesięcy. Co jednak istotne, przepisy Kodeksu pracy nie określają minimalnego okresu trwania umowy o pracę na okres próbny. Oznacza to, że taka umowa może być równie dobrze zawarta na tydzień, miesiąc, 2 miesiące czy 3 miesiące. Sama struktura umowy o pracę na okres próby nie jest skomplikowana. Skorzystać można ze wzoru umowy o pracę na okres próbny. A co w sytuacji, jeśli umowa o pracę na okres próby podpisana zostanie na czas dłuższy niż 3 miesiące? W takim przypadku umowa ta staje się automatycznie umową o pracę na czas określony.

Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny

Jak wspomniano, umowa o pracę na okres próby może być zawarta tylko raz. Po jej upłynięciu pracodawca nie ma możliwości podpisania z pracownikiem kolejnej umowy na okres próbny. Są jednak wyjątki od tej reguły. Takim wyjątkiem jest zatrudnienie pracownika na zupełnie inne stanowisko pracy. Stanowisko to musi być związane z wykonywanie również innych obowiązków. Kolejne zatrudnienie pracownika na umowę o pracę na okres próby na to samo stanowisko możliwe jest dopiero po upływie 3 lat.

Rozwiązanie umowy o pracę

Przepisy Kodeksu pracy oczywiście przewidują możliwość rozwiązania umowy na okres próby przed terminem jej zakończenia. Umowa o pracę na okres próby rozwiązana może być w drodze porozumienia stron, za wypowiedzeniem bądź bez wypowiedzenia. Kodeks pracy reguluje również okres wypowiedzenia umowy na okres próbny. Jeśli umowa zawarta została na czas do 2 tygodni, to okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. Jeśli umowa zawarta została na czas dłuższy niż 2 tygodnie, to okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień. Natomiast jeśli umowa zawarta została na czas 3 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Okres wypowiedzenia wynoszący 3 dni rozpoczyna się od następnego dnia po złożeniu wypowiedzenia. Jak wspomniano, dotyczy on wyłącznie dni roboczych. Nie wlicza się do niego dni wolnych od pracy takich jak soboty, niedziele i dni świąteczne. Inaczej jest w przypadku tygodniowego okresu wypowiedzenia. Ten rozpoczyna się od pierwszej niedzieli po złożeniu wypowiedzenia i kończy się w sobotę. Za tydzień przyjmuje się tu 7 dni kalendarzowych.

Jak zatem widać, kwestie dotyczące umowy o pracę na okres próbny, w tym kwestie dotyczące jej trwania, jasno określone zostały w Kodeksie pracy. Pracodawca, decydując się na podpisanie umowy na okres próbny, zobowiązany jest do przestrzegania tych przepisów. Więcej na ten temat przeczytać można na blogu serwisu inEwi

Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany dodany 4 sierpnia 2021
 
Odsłon: 1927

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Wnioski Czyste Powietrze | Audyty Energetyczne