REKLAMA
Pełna wersja
REKLAMA
POWIAT ŁAńCUT
2014.10.28 12:10 | aktualizacja: 2014.10.28 14:12

Śmieciowe jedzenie zniknie ze szkół

W zeszłym tygodniu sejm przyjął nowelizację ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
Śmieciowe jedzenie zniknie ze szkół

Zmiany przegłosowane przez posłów mają na celu ograniczenie dzieciom dostępu do produktów, które w swoim składzie mają znaczną ilość komponentów szkodliwych dla ich rozwoju (przede wszystkim: nasyconych kwasów tłuszczowych, cukrów i soli). Z półek sklepików szkolnych zniknąć będą musiały zatem m.in. chipsy, słodkie napoje, niektóre ciastka, fast foody i tzw. jedzenie błyskawiczne (instant).

Minister zdrowia, działając zgodnie z nowelizacją, wyda rozporządzenie określające produkty dopuszczone do sprzedaży w szkole, ale także te, które będą mogą być serwowane w szkolnych stołówkach.

Produktów, których dotyczy zakaz, nie będzie można reklamować w placówkach edukacyjnych ani w ich pobliżu. Zasady te obowiązywać będą również w przedszkolach

Sankcje za złamanie przepisów

Jeżeli przeprowadzona przez SANEPID kontrola wykaże, że wynikające z ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia prawo zostało złamane, wówczas na ajenta sklepiku inspektorzy będą mogli nałożyć karę od tysiąca do pięciu tysięcy złotych. Dyrektor szkoły natomiast będzie mógł rozwiązać umowę z dzierżawcą w trybie natychmiastowym.

Sklepiki słodyczami stoją

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez pracowników naukowych z Wyższej Szkoły Nauk Społecznych Pedagogium w Warszawie w kilkudziesięciu szkołach w województwie mazowieckim, najwięcej uczniów w sklepikach szkolnych kupuje słodycze (prawie 25%). 13% sięga po ciastka i drożdżówki, a po chipsy 11%. Zdrową żywność kupuje jedynie 1,3% uczniów.

Dlatego po 1 września 2015, czyli dniu, w którym w życie wejdzie nowela, osoby prowadzące szkolne sklepiki mogą mieć problem z rentownością ich działalności.

Czy dzieci sięgną po zdrową żywność?

- Jeżeli nie będzie w sklepiku słodyczy, to kupię je przed lekcjami w sklepie. W szkole często jem czekoladę, zwłaszcza gdy stresuję się przed sprawdzianem - mówi Kasia uczennica gimnazjum w Kosinie.

- Jak zapomnę wziąć z domu kanapki, to w sklepiku kupuję pizzerkę albo zapiekankę. Teraz to chyba umrę z głodu - żali się Kuba ze SP nr 2 w Łańcucie.

Jak zatem przekonać dzieci do zdrowego żywienia? Edukacja ta powinna przede wszystkim rozpocząć się w domu. Nie należy jednak zapominać o tej, która ma miejsce w szkole, chociażby przy przygotowaniu posiłków w szkolnych stołówkach.

Zdrowa dieta zmniejsza ryzyko otyłości, cukrzycy czy chorób cywilizacyjnych. Podobny zakaz, jak ten wprowadzony w Polsce, wcześniej wprowadziły już takie kraje jak: Łotwa, Francja, Anglia czy Kanada.

redakcja
redakcja dodany 28 października 2014
 
Odsłon: 5426

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (3)

xyz
  0
Dzieci i tak będą to jadły i tak i żadne ustawy tego nie zmienią.
~ eww
Oceniano 8 razy  0
Nareszcie. Jest sporo słodyczy zdrowych bez utwardzanych tłuszczy, pełnoziarniste ciastka i batoniki, itp. owoców, jogurtów, nat. soków, itp. czy choćby kanapki mogą panie w sklepiku zrobić jak chcą na nas zarabiać. A nie frytki na tanich olejach, pizzerki z gipsu i spulchniacza popijane oranżadą ze szkodliwymi barwnikami i konserwantami. Niech się sklepiki postarają. Nie dajmy sobie wciskać dosłownie... śmieci.
~ jacek
Oceniano 6 razy  +4
Może i jedzenie przez dzieciaki chipsów i cukierków nie jest (i nigdy nie było) zdrowe ale jeszcze większą patologią jest ingerencja państwa w coraz więcej sfer. Wracamy do gospodarki centralnie sterowanej, a nie idziemy w stronę wolnego rynku. Rodzice coraz mniej czują się odpowiedzialni za swoje dzieci. Tylko czekać kiedy to rząd ustalał będzie jadłospisy w naszych domach, oczywiście dla naszego dobra.
Czy ten głupi naród nie widzi, że władza traktuje nas jak bydło, które nie wie co jest dla niego dobre i wsadza łapy nawet do szkolnych sklepików o.O
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika Łańcut