Pełna wersja |
Podczas festiwalu wystąpi 5 zespołów teatralnych z różnych regionów Polski. Teatr Sioło został laureatem XXXIV Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie i dzięki temu otrzymał zaproszenie do Warszawy. Każdy z zespołów przyjeżdżających do stolicy przygotowuje warsztaty wprowadzające w różnorodne techniki - śpiewacze, taneczne czy rękodzielnicze. Grupa z Rakszawy poprowadzi warsztaty tkackie. Takie widowiska i praktyczne działania budują wspólnotę z widownią, a jej szczególnym akcentem jest sobotnia tradycyjna zabawa ludowa.
Zespół zaprezentuje spektakl "Requiem dla gospodyni" według dramatu Wiesława Myśliwskiego.
Za spektakl "Requiem dla gospodyni" zespół zdobył I Nagrodę na III Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Osób Dorosłych "Amarantus" w Tychach, a Helena Wilczek otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Aktorki festiwalu.
Teatr Sioło powstał w 2015 roku i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie. Grupa ma charakter wielopokoleniowy i liczy 15 osób w wieku 15-80 lat. Dotychczas teatr zrealizował trzy przedstawienia: "Requiem dla gospodyni"(2016) wg dramatu Wiesława Myśliwskiego, " Śmierć na gruszy" (2017) wg dramatu Witolda Wandurskiego oraz widowisko plenerowe "Świtezianka" (2017) wg ballady Adama Mickiewicza. Teatr Sioło jest gospodarzem ogólnopolskiego festiwalu Letnie Spotkania Teatralne "Kołowrotek", które odbywają się w lipcu w Rakszawie. Zespół mocno aktywizuje społeczność lokalną, inicjuje liczne działania artystyczne w swojej miejscowości i regionie.
-----
"Requiem dla gospodyni"
Akcja dramatu "Requiem dla gospodyni" Wiesława Myśliwskiego dzieje się współcześnie, w starej, wiejskiej chałupie podczas czuwania przy zmarłej gospodyni. Ale szybko okazuje się, że w kuchennej izbie nie ma kto zasiąść za stołem. Nikt z sąsiadów nie przyszedł czuwać przy nieboszczce, jak nakazuje wielowiekowa tradycja.
Jedynie pastuch Boleś stara być wierny staremu porządkowi, chodzi po wsi i zaprasza na uroczystość każdego, kogo spotyka. Przypadkowi goście - Turyści, Biznesmen i Emerytka w ogóle nie zauważają, że ktoś w tym domu zmarł. Wszyscy oni, tak bardzo skupieni na własnych problemach, a śmierć traktują jako coś nierzeczywistego i obcego.
Wiesław Myśliwski sprawdza dzisiejsze człowieczeństwo w konfrontacji z doświadczeniem śmierci. Autor tworzy przegląd typowych postaw i zachowań ludzkich, pokazuje jak gwałtowne zmiany zaszły w naszej świadomości, jak trudno jest nam się ze sobą porozumieć. Diagnoza Myśliwskiego jest pesymistyczna: w dzisiejszym świecie życie nie zgadza się ze śmiercią. Rozluźniają się więzy krwi, a tradycje pokoleń odchodzą w zapomnienie.
Autor: Wiesław Myśliwski
Reżyseria: Aneta Adamska, Maciej Szukała
Występują: Helena Wilczek, Teresa Chajec, Irena Kraska, Irena Kantor-Pokrzywa, Renata Panek, Anna zląskiewicz, Katarzyna Kus, Paulina Świątoniowska, Paweł Panek, Mirosław Kiełbasa, Maciej Szukał a
~ olo | Oceniano 1 raz +1
BRAWO wreszcie cos pozytywnego dzieje sie w Rakszawie ,3mac tak dalej ! PROSZE o wiecej .
|