Pełna wersja |
Według danych przedstawionych przez dyrektora PUP Marka Kuźniara obecnie zatrudnienie znajduje około 11 tys. mieszkańców z terenu powiatu. Z tej liczby prawie połowa przemieszcza się do pracy poza jego granice, natomiast ponad 4 tys. pracowników codziennie przybywa na nasz teren. Największy odsetek zatrudnienia generuje rolnictwo i przemysł okołorolniczy - to około 40% wszystkich zatrudnionych.
Stopa bezrobocia pod koniec grudnia 2016 r. usytuowała się na poziomie 14,5% (województwo podkarpackie - 11,6%, Polska - 8,3%). W okresie letnim ubiegłego roku odsetek bezrobocia osiągnął najniższy od dłuższego czasu wynik poniżej 13% - liczba bezrobotnych poniżej 4 tys. Roczny koszt obsługi bezrobocia wyniósł 26 539 800 zł.
Jak przewiduje dyrektor Kuźniar oskładkowanie umów zlecenia może wprowadzić zmiany w statystykach w bieżącym roku. Wpływ na zmniejszenie bezrobocia w perspektywie kolejnych kilku lat może mieć również reforma szkolnictwa pod warunkiem, iż szkoły wezmą pod uwagę potrzeby rynku pracy. - Dysponujemy ofertami stażów i pracy, ale są to oferty skierowane do dobrze przygotowanej kadry fachowców, takich jak: budowlańcy, kierowcy ciężarówek, kucharze, czy obsługa obrabiarek sterowanych numerycznie. Nie jesteśmy w stanie pozyskać więcej ofert pracy dla osób z wykształceniem w kierunkach marketing i zarządzanie, czy administracja - podkreśla Kuźniar zauważając jednocześnie, że na rynku zaczyna się tworzyć sytuacja, w której ludzie nie chcą wykonywać pracy za stawkę minimalną, zwłaszcza pracy fizycznej.
- Na bieżący rok zakładamy pozyskanie większych środków na aktywizację. Jako, że rynek nasz jest ubogi w oferty pracy, wsparcie finansowe zatrudnienia przynosi określone efekty, nawet jeśli jest to wsparcie krótkotrwałe - informuje dyrektor PUP.
W związku z tymi planami podczas sesji podjęto uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji projektów "Aktywizacja osób powyżej 29 r. ż. pozostających bez pracy w powiecie łańcuckim (III)" oraz "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie łańcuckim (III)" współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
~ tor | Oceniano 5 razy +5
Jak widzę to śmietankę radnych powiatu to aż mi się chce płakać. Kilkanaście osób co dostają za maksymalnie 16 godzin pracy w miesiącu tyle co stażysta za 160. Prawdziwe oszczędności będą jak nie będzie PUP i pana Kuźniara (koszt tego urzędu to 8 - 10 milionów złotych rocznie). A nieruchomości PUP powinny zostać wynajęte na wolnym rynku, wszyscy na tym skorzystamy, oszczędności w budżecie=pieniądze na inwestycje, spadek opłat za wynajem = tańsze usługi i towary. Żadna władza tego nie zrobi, lepiej wydawać miliony na fikcyjną walkę z bezrobociem i zatrudnianie znajomych Kuźniara, władz powiatowych i przyjaciół miejscowych proboszczów.
|
~ żon | Oceniano 3 razy +3
firmy oczekują że ludzie na stażu będą sobie flaki wypruwać za psie pieniądze, szukają
|
~ Tor | Oceniano 6 razy +6
ciekawe, że jego córce i zięciowi udało się znaleźć dobrą pracę w szkolnictwie, w dobrym I LO.
|
~ Chris | Oceniano 12 razy +10
Staż to po prostu darmowy robol dla dużej firmy i najedzonego prezesa - nic innego. Bardzo rzadko młoda osoba się czegoś nauczy, a przeważnie jest tak, że duży zakład bierze stażystów, żeby nie musieć zatrudniać i płacić samemu za
|
~ bezobot | Oceniano 11 razy +5
Staż jest to forma nauki polegająca na zdobywaniu wiedzy w miejscu pracy. Staż w/g Urzedu pracy znajomosci ktore przydzielą Ci staz zeby otrzymac bezrobocie po czym dalej idziemy na staz. Te same osoby w te same miejsca głownie administacji publicznej ciagły staż i tak do emerytury, no czo człowiek sie całe zycie uczy wybrancom za to płaca
|